چرا اپ استور تا به این اندازه برای اپل ارزشمند است؟

در سایت پی سی گیم مطلب چرا اپ استور تا به این اندازه برای اپل ارزشمند است؟ مشاهده می کنید

تقریبا 10 سال پیش، اپ استور شرکت اپل قدم به عرصه وجود گذاشت. بستری که در آن کاربران iOS می‌توانند اپلیکیشن‌های مورد نیاز را دانلود و استفاده نمایند. اپ استور نه‌تنها نحوه کار با گوشی‌های آیفون را متحول کرد، بلکه زمینه‌ساز فعالیت کسب‌وکارهای جدیدی شد که از جمله آن‌ها می‌توان به اسپاتیفای، اوبر و حتی اینستاگرام اشاره کرد.

حال و با توجه به این مساله که اپل در دوران گذار از یک شرکت سخت‌افزاری به یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات متنوع به کاربران است، اپ استور نقش تعیین‌کننده‌ای را در این زمینه ایفا خواهد کرد و حتی از آن به عنوان یکی از ستون اصلی کسب‌وکار جدید و آینده اپل یاد می‌شود.

گابریل اپلتون، هم‌بنیان‌گذار مرکز تحقیقاتی Vumonic Datalabs معتقد است که اپل موفق شده است تا از طریق ارائه اپلیکیشن‌هایی مناسب و کاربردی، خود را به برندی صادق، پرطرفدار و با مشتریانی وفادار تبدیل کند.

وی در ادامه افزود اپل توانسته با کمک اپ استور، سرویس‌های متمایزی را به مشتریان خود ارائه دهد و این مساله سبب تمایز آن با دیگر شرکت‌ها شده است؛ در این مسیر، دیگر توسعه‌دهندگان نیز به این شرکت کمک و اپ استور را تقویت کرده‌اند.

اپل در سه ماهه منتهی به سپتامبر توانست 12.5 میلیارد دلار را از بخش سرویس‌ها یا همان ارائه خدمات خود بدست آورد که در مقایسه با مدل زمان مشابه سال گذشته، رشدی 18 درصدی را نشان می‌دهد. به عبارتی ساده‌تر، این میزان درآمد از اپ استور، فروش آیتیونز استور، فروشگاه کتاب دیجیتال و مشترکان اپل موزیک، اپل آرکید، اپل نیوز پلاس و سرویس پخش زنده تلویزیونی به دست آمده است.

کسب‌وکار خدمات اپل، نقش‌ تعیی‌کننده‌ای را در رشد آینده این شرکت ایفا می‌کند؛ موضوعی که تیم کوک مدیرعامل اپل نیز بارها و در موقعیت‌های مختلف به آن اشاره و تاکید کرده است. اما برای اپل برای ارتقا و افزایش کسب و کار خدمات خود، نیازمند اپ استور است تا بتواند این سرویس‌ها را بفروشد و بر تعداد مشترکان سرویس‌های این شرکت بیافزاید. درواقع، اپ استور می‌تواند دروازه‌ای برای اپل آرکید باشد، سرویسی مبتنی بر بازی که امکان دسترسی به انواع بازی‌ها را برای کاربران فراهم می‌کند.

چرا اپ استور تا به این اندازه برای اپل ارزشمند است؟

توماس‌هاسون، نایب رئیس مرکز پژوهشی Forrester ضمن تایید موارد موفق، معتقد است بی اپل و اپ استور، ارتباط نزدیکی حاکم است. وی می‌گوید که جدای از درآمد مستقیمی‌که اپ استور برای اپل به ارمغان می‌آورد، این بستر می‌تواند منجر به بالا رفتن ارزش گوشی‌های هوشمند اپل شود و جایگاه این برند را به طور قابل توجهی ارتقا دهد.

هاسون افزود که اپ استور، همانند چسبی عمل می‌کند که محصولات اپل را با برندها و مصرف‌کنندگان متصل کرده و این همان استراتژی اصلی اپل است. وی این چنان استدلال می‌کند که فیسبوک و دیگر شرکت‌های حوزه فناوری می‌توانند از این مکانیسم، برای دستیابی به میلیون‌ها کاربر استفاده کنند.

طبق آخرین گزارش‌ها، در سه ماهه نخست سال 2019 میلادی، حدود 91 میلیارد اپلیکیشن از اپ استور، گوگل پلی استور و دیگر فروشگاه‌های اندرویدی دانلود شد. از میان این حجم از دانلود، 30 درصد متعلق به اپ استور بود. همچنین، ماهانه حدود 2.5 میلیارد اپلیکیشن نیز در این فروشگاه توسط کاربران دانلود می‌شود. این آمار در نوع خود خارق‌العاده است چرا که تنها به دانلود اپلیکیشن‌هایی مربوط می‌شود که برای اولین بار توسط کاربران دانلود می‌شوند و نصب‌های مجدد، از آن حذف شده است.

اگر بخواهیم از نگاهی استراتژیک به موضوع بنگریم، باید بگوییم که اپل به دنبال سرمایه‌گذاری روی اپ استور است. تقریبا دو میلیون اپلیکیشن برای دانلود ثبت در اپ استور ثبت شده‌اند که از این تعداد، حدود 1.3 میلیارد اپلیکیشن برای آیپدهای این شرکت طراحی شده‌اند.

طبق آماری که در سال 2018 ارائه شد، قریب به 500 میلیون کاربر از 155 کشور دنیا در هفته به اپ استور مراجعه می‌کنند. آمارها و نظرات کارشناسان حاکی از آن اس که اقتصاد اپلیکیشن‌ها تا سال 2021 به چیزی حدود 6.3 تریلیون دلار خواهد رسید.

در خصوص توسعه‌دهندگان و طراحی‌کنندگان اپلیکیشن‌ها نیز باید گفت که برای این دسته از افراد و شرکت‌ها، کار کردن به کاربرانی کم اما ارزشمند، به مراتب بهتر و جذاب‌تر از سروکله زدن با کاربرانی انبوه است. اگرچه توسعه‌دهندگان در اپ استور به نسبت گوگل پلی استور با کاربران کمتری مواجه‌اند اما فراموش نکنید که در بعضی مواقع، هزینه‌ای که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن iOS برای استفاده از محصولات خود در نظر می‌گیرند، شاید تا سه برابر بیشتر از اپلیکیشن‌های پلی استور باشد.

بنابراین، طراحان اپلیکیشن به خوبی به این مساله واقف‌اند که اپ استور محیطی به مراتب برتر از پلی استور است. از طرفی دیگر، اغلب کاربران iOS تمایلی بیشتری به پرداخت برای اپلیکیشن‌های خود دارند تا کاربران اندروید.

چرا اپ استور تا به این اندازه برای اپل ارزشمند است؟

و اما در رابطه با خود اپ استور و رویکرد اپل نسبت به این فروشگاه اپلیکیشن باید گفت که اپل همواره، اپلیکیشن‌های ساخت مهندسان خود را تبلیغ و کاربران را نسبت به نصب آن‌ها ترغیب می‌کند. برای مثال، اپل همواره از برتری‌های برنامه‌هایی همچون اپل موزیک و یا Measure می‌گوید که توسط این شرکت تولید شده است. کمتر کاربر آیفونی را می‌توان یافت که اپلیکیشن‌های رقیب این دو برنامه را روی گوشی خود نصب کرده باشد.

اینجاست که بسیاری از کارشناسان، اپل را به ایجاد انحصار در اپ استور متهم می‌کنند. به عبارتی دیگر، فرآیند گرفتن تاییدیه برای قرار گرفتن یک اپلیکیشن سوم شخص را در اپ استور در نظر بگیرد که اپل قوانین سفت و سختی را در این زمینه وضع کرده است. جایی که می‌تواند در هر لحظه که بخواهد، اپلیکیشنی را که توسط دیگر شرکت‌ها یا افراد طراحی شده‌اند، حذف کند.

در واقع، قوانینی که بر اپ استور حاکم است، به مراتب سخت‌تر از قوانینی است که در گوگل پلی استور می‌بینیم. برای مثال، شاید برای ثبت یک اپلیکیشن در پلی استور، چند ساعت یا نهایتا یکی دو روز زمان نیاز باشد، اما در اپ استور هرگز این چنین نیست و شاید تا هفته‌ها به طول بیانجامد.

گابریل اپلتون می‌گوید این مساله به سیاست‌های اپل در کنترل دقیق و موشکافانه روی اپلیکیشن‌ها برمی‌گردد. این در حالیست که چنین رویه‌ای هرگز توسط گوگل و یا مایکروسافت دنبال نمی‌شود. اما این سیاست‌ها سبب شده تا در اپ استور، اپلیکیشن‌های باکیفیتی را شاهد باشیم که کمتر عیبی را می‌توان به آن‌ها وارد آورد. درواقع، اگر بستری به نام اپ استور فراهم نبود، هرگز اوبر، وات اپ، فیسبوک و اسپاتیفای نمی‌توانستند به این حجم از کاربران آیفون دسترسی داشته باشند.

این چنین می‌توان نتیجه گرفت که با ورود شرکت‌های بزرگ و کوچک سخت‌افزاری به این بازار و تولید محصولاتی مشابه، اپل به دنبال راه جایگزینی برای کسب درآمد است و اپ استور توانسته در طی چند سال اخیر به خوبی خود را اثبات کند و نشان دهد که از پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری و توجه برخوردار است. با این اوصاف، به‌زودی شاهد تغییراتی گسترده در اپ استور و ارائه خدمات گوناگون به کاربران از طریق این بستر خواهیم بود.

The post چرا اپ استور تا به این اندازه برای اپل ارزشمند است؟ appeared first on ITIRAN | آی تی ایران.

ممنون بابت بازدید از سایت p30games پی سی گیمز